Ateitininkų metai
Šiuos, 2020 metus, LR Seimas, atsižvelgdamas ir vertindamas ateitininkų istorinį indėlį atkuriant ir puoselėjant Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę bei išsaugant lietuvybę, paskelbė Ateitininkų metais. Ateitininkų Federacija minėjo savo veiklos 110 metų sukaktį. Nors dėl Covid-19 grėsmės šie metai buvo neįprasti, ateitininkai, griežtai laikydamiesi rekomendacijų ir pavesdami save Jėzaus ir Marijos globai, juos praleido aktyviai ir įgyvendino keletą projektų.
Rugpjūčio pabaigoje dalyvavome kasmet organizuojamoje Skuodo dekanato ateitininkų stovykloje „Kuriančioji Meilė“, kuri šiemet vyko Šventojoje. Į stovyklą susirinko ateitininkai iš Skuodo, Mosėdžio, Aleksandrijos, Ylakių, Barstyčių kuopų. Vadovai Ignas, Diana, Gintarė, Darius kiekvieną dieną atsakingai ruošėsi, kad įdomiai ir prasmingai užimtų stovyklautojus, atstotų jiems vyresnius brolius ir seseris, į kuriuos visada galima kreiptis, kartu su jais žaisti, melstis, dalintis savo patirtimis ir išgyvenimais, prašyti patarimų. Stovyklautojai, siekdami aptarti penkis ateitininkų principus, dalyvavo teminiuose užsiėmimuose: Susitaikymo, bendruomeninių šokių (kur mokėsi įvairių tautų sakralinių šokių), stovyklautojų „krikšto“ linksmybių ir kitaip prasmingai leido laiką.
Įgyvendindami projektą „Ateitį kurkime kartu“ surinkome informaciją apie ateitininkų stovyklas, susipažinome su šiandienos ateitininkijos asmenybėmis. Šv. Juozapo ateitininkų kuopa įsikūrusi 1994 metais, aktyviai veikia Skuodo parapijoje, tad švenčiant Ateitininkų Federacijos 110 metų sukaktį, norėjosi apžvelgti nueitą savo kuopos ateitininkų kelią ir stovyklavimo patirtį, todėl aplankėme vietas, kur per kuopos gyvavimo metus vyko stovyklos. Pirmoji stovykla 1994 metais vyko Aleksandrijos parapijos namuose, tad kuopos nariai vyko į Aleksandriją. Čia buvo aplankyti bendruomenės namai, bažnyčia, mokykla. Peržiūrėtos senos nuotraukos, mokiniams buvo smagu atpažinti savo mamas, tetas, dėdes senose nuotraukose. Dalintasi prisiminimais apie pirmąsias stovyklas, stovyklavimo ypatumus. Visus sužavėjo Aleksandrijos ateitininkų draugiškumas, geranoriškumas ir atvirumas. Jie kartu su kuopos globėja Virginija Gedeminiene sukūrė šeimos dvasią, kuri tvyrojo viso susitikimo metu. Taip pat kartu su Aleksandrijos kuopa vykome į Telšius, kur lankėmės Telšių vyskupijos Jaunimo centre ir keliavome į kitas stovyklavimo vietas. Lankėmės Žemaičių Kalvarijoje, Palangoje, Šventojoje. Bartuvos progimnazijoje sulaukėme svečių, buvusių kuopos ateitininkų, kurie dalijosi prisiminimais, apžiūrėjo klases, kur kadaise ant čiūžinių miegodavo, pasigrožėjo pasikeitusia ir atsinaujinusia mokykla.
Projektas „Ateitininkų tapatybė“ padėjo sugrįžti prie savo, kaip ateitininko tapatybės apmąstymo: Kuo mes save vadiname ir kodėl? Ką mes matome aplink save? Kokios mūsų priedermės, siekiai ir keliai prie jų? Tai Prano Dovydaičio iškelti pamatiniai klausimai, 1910 metais įsikuriant ateitininkų organizacijai. Praėjus daugiau nei šimtui metų, Prano Dovydaičio kreipimasis išlieka itin aktualus. Projekto įgyvendinti nesutrukdė tai, kad beveik visas veiklas turėjome atlikti lauke ir atskiromis grupėmis. Kai pasitikėjimas, pagarba ir meilė tvyro mažoje grupėje, tuomet ir visoms grupėms susitikus, net ir per didelį fizinį atstumą juntama šiluma. Kiek džiaugsmo visiems buvo išsiruošus į piligriminį ir turistinį žygius! Ateitininkų veiklos nenutrūko net sugriežtinus karantino sąlygas: pakvietėme Bartuvos progimnazijos 5-7 klasių mokinius įsijungti į konkursą “Idėjos Adventui ir Šv. Kalėdoms“. Šio konkurso idėja buvo atkreipti dėmesį į aplinkosaugos problemas bei paskatinti sukurti Adventui ir Šv. Kalėdoms skirtų darbelių iš antrinių žaliavų. Sulaukėme daug puikių darbelių. Originaliausiais pripažinti darbeliai: Austėjos Papapovaitės ir Augustės Liaugaudaitės „Prakartėlė“, Tado Pilibaičio „ Advento vainikas“, Ievos Viščiūnaitės „Kalėdų dėžutė ir atvirukas“, Andriaus Mažrimo „Kalėdų eglė ir angelas“. Visi dalyviai buvo apdovanoti dovanėlėmis.
Dalyvavome piešinių konkurse „Visa atnaujinti Kristuje“ bei pakvietėme prisijungti Aleksandrijos ateitininkus. Pieštos savo aplinkoje esančios su tikėjimu susijusios vietos: bažnyčios, koplyčios, kryžiai, klebonija, paminklai. Originaliausiais išrinkti šie darbai: Karolio Stasiulio – Mūro kryžius, Ugnės Odinaitės – Kaukolikų koplyčia, Paulos Patapovaitės – Skuodo klebonija, Mantvilės Valužytės – Kaukolikų koplyčia, Donato Preibio – Skuodo bažnyčia.
Pakvietėme mokyklų bendruomenes daryti Advento vainikus, atnešti į mokykloje tam paruoštą vietą, kad visi galėtų pasidžiaugti Adventinių vainikų paroda. Kadangi visi darbai buvo originalūs, kūrybiškai padaryti ir kiekvienas vis savotiškai gražus, buvo apdovanoti visi dalyviai.
Net ir nuotoliniu būdu surengėme tradicinę Advento naktį ir dalyvavome rekolekcijose.
Esame dėkingi Skuodo rajono savivaldybės švietimo skyriui ir Loretai Vasiliauskienei, Skuodo parapijos klebonui kun. Sauliui Damašiui, Skuodo Bartuvos progimnazijos pavaduotojai Linetai Šlepavičienei ir biologijos mokytojai Rasai Veitienei, Aleksandrijos ateitininkų kuopos globėjai Virginijai Gedeminienei, kad galėjome tiek daug nuveikti.
Švęsdami ateitininkijos 110 metų jubiliejų gilinomės į visus penkis ateitininkų principus, ideologiją ir istoriją. Susiduriant su šiandienos iššūkiais, ypač aktualu gilintis į savo šaknis.
Stanislava Sandarienė
Skuodo Šv. Juozapo ateitininkų kuopos globėja